Proč je bydlení tak drahé a jak to můžeme změnit
Podle odhadů odborníků v Praze chybí okolo 20 tisíc bytů. Pro zachování potřeb hlavního města (přirozená obnova, růst počtu obyvatel, příchod silných ročníků) by bylo třeba meziročně dodávat okolo 10 tisíc nových bytů. To vše přináší růst cen novostaveb: průměrná cena neprodaných bytů developerů pohybuje nad 100 tisíci korunami za metr čtvereční. Spolu s tím roste i výše nájmu bytů: platba za pronajatý byt se v Praze pohybuje okolo 24 tisíc korun měsíčně.
V Praze je dramatický vývoj cen bydlení dán kombinací více faktorů – především však chybí metropolitní plán, a naopak nechybí zdlouhavé stavební řízení, založené složitými předpisy i pomalými rozhodovacími procesy. Navíc Česká národní banka zpřísnila přístup na hypoteční trh, což v letošním roce přináší dramatický obrat v počtu nově sjednaných úvěrů. Méně úvěrů na byty znamená vyšší poptávku po nájmech – a jejich další růst.
Jak z toho ven? Bez dokončení metropolitního plánu na úrovni hlavního města a změn stavebních předpisů na úrovni státu to zkrátka nepůjde nijak zásadně změnit. Snížení daní (nabízí se DPH i daň z nabytí nemovitostí) a další návrhy by měly přijít na řadu až poté, kdy se ukáže, že výše uvedené první dva úkoly nestačí.
Podporu však lze hledat u družstevního nájemního bydlení. Podpora této formy bydlení přitom není nijak nereálná či zvlášť zatěžující státní kasu. Stačilo by umožnit členům bytových družstev odečíst si z daní svůj podíl na úrocích z úvěru družstva na pořízení nemovitosti.
Pro státní i obecní kasy je nesmírně důležité, aby si co nejvíce obyvatel mohlo dovolit bydlení ze svých vlastních zdrojů, lhostejno, zda vlastnické, družstevní či nájemní bydlení.
Je nejvyšší čas z bydlení prioritu udělat právě teď!
Kandiduji ve volbách do Senátu 5. a 6. dubna 2019.
Martin Kroh
předseda České společnosti pro rozvoj bydlení
Další podrobnosti se dočtete na webu: